Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Životné prostredie - Életkörnyezet

Históra ochrany prírody v Gbelciach

V roku 1981 založila Mária Szuperová Hronová a Ervín Mihalik Základnú organizáciu Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) v Gbelciach. Organizácia mala 18 členov. Píše o tom Jozef Medveď v týždenníku Naše novosti z roku 1982 v článku Rezervácia - obraz života. Základná organizácia sa v roku 1982 rozpadla.

Nakoľko osud Parížskych močiarov niekoľkým občanom nebol ľahostajný, zapojili sa do činnosti ZO SZOPK pri Gymnáziu v Nových Zámkoch. V tejto organizácii získali skúsenosti i občania Gbeliec, ktorí v roku 1985 založili vlastnú základnú organizáciu. Zakladajúcimi členmi boli Jozef Medveď, Mgr. Valéria Medveďová, Vladimír Hošek, František Muszela a Karol Bernet. Predsedom ZO SZOPK sa stal Jozef Medveď. Ako najaktívnejší člen bol aj koordinátorom pre štúrovskú oblasť. Bol spoluzakladateľom ZO SZOPK v Kameníne, Obide, Štúrove a Strekove. Do povedomia občanov sa zapísal neustálym propagovaním dôležitosti ochrany prírody, hlavne Parížskych močiarov cez články v dennej (Naše novosti, Smena, Pravda) i odbornej tlači (Poznaj a chráň, Chránené územia Slovenska).

V roku 1984 bol jedným z predkladateľov návrhu Zaradenia parížskych močiarov do Medzinárodnej konvencie Ramsarskej o mokradiach. Treba pripomenúť, že v časoch totality kritika nedostatkov v ochrane prírody a takéto návrhy boli považované takmer za protištátnu činnosť s neblahými následkami v živote jednotlivca. V čase od roku 1985 do 1999 napísal Jozef Medveď 20 listov v záujme záchrany. Poslal list aj prezidentovi Husákovi, ako aj vláde ŠSSR, ČSFR, SR. ČSFR pristúpilo ku konvencii v roku 1990, Parížske močiare boli zapísané 22.9.1992.

V spolupráci s Okresným výborom SZOPK boli vypracované 2 návrhy na pomoc močiarom. Tretí samostatný návrh pod názvom Návrh na dlhodobý ochranný režim NPR PM podal J. Medveď 12.6.1995 parlamentnej komisii, ktorá bola na pracovnej návšteve v Gbelciach. Vedenie obce Gbelce si z 15 bodov návrhu osvojilo článok 12 stavbu ornitologickej veže (navrhovaná od r. 1991).


 

dnes je: 24.6.2019

meniny má: Ján

webygroup

Magyar verzió
Úvodná stránka